Найважливішу функцію людського організму – що регулює, виконує нервова система. Розрізняють три відділи нервової системи: центральну нервову систему (головний та спинний мозок); периферичну (нервові волокна, що з'єднують головний та спинний мозок з усіма органами); вегетативну, яка керує процесами, що відбуваються у внутрішніх органах, що не підпорядковуються свідомому контролю та управлінню.
У свою чергу, вегетативна нервова система поділяється на симпатичний та парасимпатичний відділи. Відповідь організму на зовнішнє роздратування у вигляді нервової системи називається рефлексом. Рефлекторний механізм був детально описаний роботах фізіолога І. П. Павлова та її послідовників. Ними було підтверджено, що в основі вищої нервової діяльності лежать тимчасові нервові зв'язки, які утворюються в корі великих півкуль головного мозку у відповідь на різні зовнішні подразники.
Масаж впливає на периферичну та на центральну нервову систему. При масуванні шкіри нервова система перша реагує на механічне подразнення. При цьому в центральну нервову систему спрямовується цілий потік імпульсів від численних нервово-кінцевих органів, що сприймають тиск, тактильні та різні температурні подразнення.
Під впливом масажу в шкірі, м'язах та суглобах виникають імпульси, що збуджують рухові клітини кори головного мозку та стимулюють діяльність відповідних центрів. Позитивний вплив масажу на нервово-м'язовий апарат залежить від виду та характеру масажних прийомів (тиск рук масажиста, тривалість масажу і т. д.) і виявляється у збільшенні частоти скорочення та розслаблення м'язів та у шкірно-м'язовій чутливості.
Багаторічною практикою підтверджено, що під дією масажу покращується кровообіг. У свою чергу, це веде до покращення кровопостачання нервових центрів та периферичних нервових утворень. Результати великих експериментальних досліджень показали, що перерізаний нерв швидше відновлюється, якщо проводити регулярний масаж пошкоджених тканин. Під впливом масажу прискорюється зростання аксонів, уповільнюється утворення рубцевої тканини та відбувається розсмоктування продуктів розпаду. Крім того, масажні прийоми допомагають зменшити больову чутливість, покращити збудливість нервів та провідність нервових імпульсів по нерву.