Основи лікувального масажу

Процедура масажу - механічна, дозована дія на тіло людини руками масажиста або спеціальними апаратами з метою лікування, оздоровлення, профілактики захворювання.
Розрізняють такі види масажу:
спортивний
лікувальний
гігієнічний
косметичний
Спортивний масаж застосовують для спортсменів з метою підтримки хорошої спортивної форми, прискорення відновлювальних процесів після інтенсивних тренувальних та змагальних навантажень, для підвищення спортивної працездатності та відповідно досягнення високих результатів.
Лікувальний масаж є методом профілактики, лікування та реабілітації безлічі захворювань.
При процедурах використовують велику кількість різноманітних прийомів масажу. Основними є: погладжування, розтирання, розминання та вібрація. Кожен із цих прийомів має різновиди, допоміжні прийоми. Розрізняють загальний та місцевий масаж. При загальному масажі масажують тіло. Місцевий масаж - це вплив на частини тіла (спина, живіт, рука, нога).
Сегментарно-рефлекторний масаж запропонований у Росії А. Ч. Щербаком у 20-х роках ХІХ століття. Дія цього виду масажу, як і низки інших фізичних факторів, заснована на тому, що будь-яке захворювання не є лише місцевим, а викликає зміни рефлекторного характеру в сегментарно-пов'язаних утвореннях, які іннервуються з тих же сегментів спинного мозку. Такі рефлекторні зміни виникають у шкірі, м'язах, сполучній тканині і вони своєю чергою впливають на первинне вогнище.
Масаж цих зон сприяє зменшенню патологічних змін у органі. На шкірі при захворюваннях виникають зони підвищеної чутливості, у зв'язку з тим, що болючі імпульси від внутрішніх органів через симпатичний відділ вегетативної нервової системи надходять у мозок і збуджують чутливі клітини відповідного сегмента. При цьому виникає біль у зоні підвищеної чутливості, що не співпадає з локалізацією патологічного вогнища.
Шийно-потилична та верхньогрудна області знаходяться на задній поверхні шиї, потилиці, надпліччя, верхній частині спини та грудей. Це так звана комірцева зона, яка іннервується із сегментів ДII-ДIV спинного мозку, шийної частини симпатичного стовбура, шийними вегетативними гангліями, нервовими сплетеннями сонних та хребетних артерій, блукаючим нервом. Шийна частина вегетативної нервової системи пов'язані з вегетативними центрами мозку. Масаж комірної області змінює функціональний стан ЦНС та рефлекторним шляхом сприятливо впливає на обмін, теплорегуляцію та ін.
Попереково-крижова область - це сідниці, нижня частина живота, верхня третина передньої частини стегон. Іннервується з нижньогрудних (ДХ-ДХII), поперекових та крижових сегментів (LI-SY) спинного мозку. Масаж попереково-крижової області показаний при остеохондрозі з радикулярним больовим синдромом, судинних захворюваннях та травмах нижніх кінцівок для поліпшення функцій статевих залоз.
Точковий масаж розроблено у країнах Сходу. Основою його є вплив певні, звані життєво важливі точки. Це ті ж точки, які використовують у голкорефлексотерапії, вони не пов'язані з анатомічним субстратом. Виділено 700 точок, на практиці використовують до 150 точок. Застосовують гальмівний та збуджуючий прийоми. При гальмівному прийомі безперервно повільно в точці обертають подушечкою II і III пальців, не відриваючи пальці протягом 2-4 хв. Збудливий прийом полягає у нетривалому тиску та відведенні пальця, повторюють прийом 2-4 хв.
У класичному масажі застосовують аналогічну дію на точки, які топографічно відповідають проекції нерва місць виходу нерва на поверхню тіла. На руці це точки у зовнішнього краю двоголового м'яза (біцепса) на складках ліктьового згину, в середині долоні між III та IV п'ястковими кістками, між остистими відростками VII шийного та I грудного, II та III поперекових хребців. На нозі в центрі сідничної складки, біля нижнього краю головки малогомілкової кістки, нижнього краю латеральної кісточки, в місці переходу в п'яткове (ахіллове) сухожилля литкового м'яза.
Апаратний масаж доповнює усі види масажу. Існують його різновиди: вібраційний, вакуумний, водний (гідромасаж) та ін. У вібраційному масажі використовують вібрацію або вібрацію у поєднанні з тепловим впливом. Вакуумний масаж (пневмомасаж) здійснюють спеціальними аспіраторами, банками, якими створюють підвищення та зниження тиску повітря.
Водний масаж - це комбінована дія води та масажних прийомів, що здійснюються руками або за допомогою апаратів. Застосовують підводний душ-масаж; ручний масаж, масаж щітками під водою та ін. Для проведення підводного душу-масажу призначені спеціальні установки, за допомогою яких на тіло пацієнта подається струмінь води під тиском до 2-3 атм у шлангу. В установці є пристрій, що дозволяє регулювати силу тиску струменя; ванну, в якій знаходиться хворий, наповнюють прісною, морською або мінеральною водою, температура якої не нижче 35-38 °С. Хворий у ванні знаходиться у горизонтальному положенні на спеціальному гамаку. Напрямок струменя зі шланга ведуть по прийнятих у ручному масажі лініях. Нахил шланга з насадкою дозволяє імітувати основні прийоми ручного масажу - погладжування, розтирання, розминання, вібрацію.
Косметичний масаж застосовують для профілактики старіння шкіри обличчя, шиї, рук. При захворюваннях шкіри застосовують лікувальний масаж.







Академія краси

Комп'ютерна академія

Школа бізнесу

Школа бухгалтерії

Школа іноземних мов

Школа масажу

Школа професійного дизайну

Школа творчості